Kladno? Se vším všudy!

Nedlouho po mrazivém zážitku ve středočeských Benátkách míří náš milovaný Motor na další venkovní utkání – tentokrát je na pořadu dne Kladno. Tenhle výjezd je ale neobyčejný už dávno předtím, než vůbec začne. V utkání chystá vzdát kladenský hokejový klub hold své skvělé generaci let devadesátých, v čele s legendární „blue line“ Patera-Procházka-Vejvoda, která zářila nejen v dresu s Poldi na hrudi, ale také na MS 1996. Retroutkání ve WSM lize je v posledních letech, skoro se chce říct že hlavně díky účasti Motoru, docela častý jev, tohle bude mít ale ještě trochu jiný rozměr. Fanklub Motoru totiž na utkání organizuje retrovýjezd vlastním speciálním vlakem, s retrosoupravou, prostě všechno má připomínat „zlaté“ časy let devadesátých. Vlak se i přes docela vysokou cenu daří naplnit, k tomu vyráží z jihu autobus kluků z Ultras, a spousta fanoušků automobilových. I z Prahy se přidává ne úplně zanedbatelný počet lidí z PMF. Ač o tom nikdo tak nemluví (částečně jsme si za poslední dva-tři roky zvykli), dá se mluvit opět o invazi fanoušků z jihu Čech na venkovní stadion, jako to zpíváme v jednom chorálu. Prostě výjezd roku. Všechno nachystáno, můžeme začít…

Trojice „pohlavárů“ PMF však na výjezd míří netradičně z jihu díky prodlouženému víkendu, listopadová plískanice, mrholení, prostě hnus že by psa ven nevyhnal, možná tak rybáře. Takže vlastně ideální hokejové počasí! Do Kladna cesta ubíhá rychle, silničáři totiž u Tábora slavnostně otevřeli po tříleté rekonstrukci dalších 0,8 km naší slavné dé-trojky – gratulujeme a děkujeme! Za 88 let se tedy možná podíváme čtyřproudově až do Prahy, to ale nejdřív budou muset zbourat Miličín, Votice a všechny kopce mezi nimi. A zasypat Sázavu. Zpět ale k hokeji!

Do sektoru dorážíme s velkým předstihem, asi třičtvrtěhodinu před utkáním. To ještě venku ukrýváme balíček s krycím názvem „jihočeské tajemství“, na v Kladně už prověřeném a spolehlivém místě. Ač zbývá do úvodního buly ještě mnoho času, stadion je již velmi slušně zaplněn, zejména sektory pro domácí i hostující vlajkonoše. Tohle jsme na Kladně ještě nikdy nezažili, a jen to potvrzuje zvěsti kolující po internetech a poštovních holubech již v průběhu týdne – že by snad na Kladně mělo být vyprodáno nebo co. Vyprodáno nám léta pasovalo ke kladenskému zimnímu stadionu asi jako curling k Zimbabwe, nicméně s blížícím se začátkem se asi i černoušci v Africe začínají učit s košťaty a oblými kameny, zdá se. Náš sektor – tedy pardon – naše sektory, v podstatě celý roh haly, jsou zaplněny do posledního místa, počet Motoráků se dá odhadovat k šesti, možná sedmi stovkám. Za hromového řevu vjíždějí hráči nikoli s okřídleným M, ale s Budějovickým Budvarem na prsou na led. Retrodresy vypadají opravdu parádně, devadesátková klasika, osobně se mi líbí více než „AC Stadion“ či sedmdesátkové bílé z loňského retroutkání. Je to něco, co ještě není tak dávno, a člověk, ač mladší generace, si to vybavuje, zažil to, teď se to vrací… Paráda! I Kladenští oblékli krásné bílé dresy, s paní Poldi na prsou, utkání v natřískané hale začíná.

30296774504_9e518d52f4_k

Od počátku jsou hosté aktivnější nejen na ledě, ale především v hledišti. Spíše než chorály dnes jsou, asi i v rámci retrovýjezdu, slyšitelné spíše úderné pokřiky. Část kotelníků oblékla retrodresy ze zaprášených půd, kluci z Ultras si nechali speciálně vyrobit i devadeátkové kloboučky. Celé to působí velmi pěkně a sympaticky, takové dýchnutí starých časů. Potřeba je také dodat, že dnes opravdu fandí CELÝ kotel, nejen jeho z pohledu od ledu levá část, která je zde pro hosty vyhrazena obvykle, ale i přilehlé sektory napravo. Zde stojí také docela početná skupinka PMF, opět kolem 15 hlav. Čekal jsem asi trochu vyšší číslo, ale i tak je to docela dobré. Bohužel jediné, co na Kladně nejde moc dobře vyřešit, jsou vlajky. Naší nakonec vážeme na zábradlí hned dole u vstupu do sektoru, původně zamýšlené místo v oblouku rohového sektoru bohužel překazil plán Jardy Jágra, fláknout sem reklamní LED banner, který nechutně svítí i během hry a odráží se od mantinelu. Zejména červená barva budí dojem, jak kdyby do průchodu k sektorům přijela ekipa Delije s celým svým pyroarzenálem.

Pár slov by se slušelo prohodit i k domácím. První, co člověka při pohledu na domácí sektor na stání, uprostřed něhož se nachází i kotel (záměrně nepíšu kotel jako pojmenování pro celý sektor…) napadne, je potenciál. Krucinál, dyť oni mají celou jednu stranu zimáku, ještě k tomu do souměrného a soustředného oblouku, na stání. To asi musí být hukot, když je to plný a kotel spustí! No, není. Ono to totiž není vyjma jednoho, dvou pokřiků, skoro slyšet. V tom oblouku může stát třeba klidně k tisícovce lidí, a fandí třicet, možná padesát, na ty „nejlepší“ chorály možná stovka? Cože?! Co my bychom za takový sektor dali, hala by spadla… Ať domácí jen nekritizuju, ač ta kritika na místě rozhodně je, tak ukazují i pozitivní věci. Třeba pěkné choreo. Uprostřed sektoru velká plachta „Sláva Poldi“ s naznačenými siluetami industriálních pamětihodností Kladenska, doplněná na okrajích sektoru o stříbrnomodré mávačky. Jednoduché, pěkné, vkusné, palec nahoru! Náš sektor si sice choreo nepřipravuje, je to ale vzhledem k jeho členitosti a z toho vyplývající náročnosti provedení pochopitelné. Tak snad doma za týden..?

30750038490_bbc42b8220_k

Za skvělé atmosféry a jednobrankového vedení Motoru končí první dějství. V průchodu se zdá, že ekipa Delije skutečně dorazila, jelikož zde dochází k docela solidní mele, kde padají i ostřejší rány. Této příležitosti využívá obsah našeho „jihočeského tajemství“, vyskakuje z igelitky, a kolem nic netušících sekuriťáků (jejichž přístup je jinak velmi profesionální a současně v pohodě) si to štráduje vzhůru do sektoru 07 ke svým majitelům. Ti jsou rádi, že je jejich majetek hezky poslouchá, a na zavolání přiběhne. Až do závěrečné děkovačky již tráví čas všichni v sektoru společně. Do té ale ještě zbývá spoustu času, při kterém si většina dorazivších Jihočechů stihne solidním způsobem zhuntovat hlasivky, a to ať už při společných odpovídačkách levé a pravé části kotle, při „Spartakiádě“, retrochorálech z dávných časů, tak při vstřelených gólech a hattricku Míši Chovana (třetí hattrick hráče Motoru v posledních čtyřech zápasech!). Vedení ještě zvyšuje míru už tak skvělého dopingu ze strany Motoráků, naopak téměř umlčuje domácí, které ve třetí třeině už prakticky neslyšíme.

Utkání končí k naší obrovské radosti 1:4, Motor se tak osamostatňuje ve vedení ligy a kladenským zimákem se nese cosi o tom že „jsme první, no a co…“. Obsah jihočeského tajemství ze samé radosti svým majitelům sám skáče do dlaně, ba co víc, tak hoří nedočkavostí po děkovačce, až osvětlí halu rudými plameny. To však není ani zdaleka všechno. Hráči se po mohutném vyvolávání zpět z kabin vrací na děkovačku už ve slušivých motoráckých mikinách, probíhá druhé kolo, ve kterém si stejný šprým zopakuje i pyrotechnika skákající svým překvapeným majitelům z řad PMF do ruky jak blechy. Opět se samozápalným efektem – no řekněte, která jiná skupina v lize má takhle vycvičené pyro? 🙂

31117335965_29d902b576_k

Opouštíme tedy definitivně začouzený zimák do nefalšované kladenské štěrko-bahenní lázně před ním (beton pravděpodobně spotřebovali na paneláky). Míříme vstříc našemu bavorskému samohybu, když co se to neděje? Na zemi na kolejích, které zde musíme již odnepaměti ilegálně přecházet, leží opuštěná, smutná, a zašpiněná kladenská mávačka z úvodního chorea. Hodláme ji sebrat, vyčistit, a pečlivě uložit. Tento záslužný čin se ale velmi znelíbí jedinci ze skupinky místních, mířící stejným směrem, o pár kroků za námi. Na přilehlém parkovišti jsme tak terči invektiv na téma homosexuální orientace některých našich členů ve spojení s vlastnictvím této mávačky. Opáčíme tedy stejnými narážkami na vzbouřeného domácího popletu. Ten si by si ale situaci nenechal vysvětlit snad ani od Radima Uzla, a dochází k solidní grilovačce ve formátu 1,5 x 1 U40. Po minutě si jasné vítězství připisují Jihočeši, resp. statný Jihočech v kooperaci se svým sice vzrůstem malým, ale srdcem velkým kumpánem, jehož hlavní zbraní je v této mele kelímek s točenou krušovickou desítkou, sloužící k chvilkovému oslepení protivníka. Proto tedy 1,5. Nutno však dodat, že mela ve formátu .zip mohla klidně přerůst v melu ve formátu .avi, to kdyby se připojil i opticky dobře vypadající zbytek posádky auta domácích, a tedy logicky i zbytek posádky auta hostů, takto jen přihlížející. Domácí oblečeni ve slušivých bílých úborech však nechtěli riskovat bahenní lázeň, kterou nevyperou ani na 40, ani na 1940, a tak se do boje o mávačku naštěstí nezapojují. Celá událost má tragikomickou dohru, to když jasný vítěz neuhájí ani svou šálu, ani mávačku, jsou mu ale posádkou auta domácích vydány za uznalého potřesení pravicí a konzultace zápasnických kvalit (..?!). Celá událost tedy končí k celkovému nepochopení části publika smírem, sedáme do aut a vyrážíme na jih. Po cestě ještě obdivujeme bojovou úpravu džínsů jednoho z nezbedů do stylu Dolce & Gabbana a bavíme se šibeničním humorem, a o deváté večerní již dojíždíme zpět na jih.

Tento výjezd nabídl skutečně všechno, co si každý fanoušek od takového „velkého“ zápasu slibuje. Skvělý hokej, vítězství svých miláčků, bouři v hledišti, oslavné ohně po zápase, a nakonec (byť to jako skupina úplně nevyhledáváme) i neplánovaně vítězství v pouličních dovednostech. V podstatě takový hattrick Gordieho Howea ve fanouškovském podání a vítězství na všech frontách. Chleba levnější nebude a Zeman sedí nadále na Hradě, ale já jsem s průběhem takového večera naprosto, ale naprosto spokojen.

A co Vy…? 🙂

P.S.: Pokud někomu chybělo v reportu gastrookénko, tak vězte že na Kladně mají, aspoň dle referencí spolufanoušků z PMF, stále ty stejné dobré velké červené grilované a trochu pálivé klobásy s chlebem kolik chceš, a hořčicí plnotučnou stejně, jako celý uplynulý večer. 8/10!
*Delije – fanoušci Crvené Zvezdy Bělehrad (stačí napsat do googlu „Delije bakljada“)

Fotografie by Flick profil Fanklub Poldi Kladno:

https://www.flickr.com/photos/fanklubpoldikladno/albums/72157676829282115/with/31117335965/

3 Komentáře

  1. …mno…s tou strkanicí… na Kladně jsem jako host…po zápase přiběhl tajtrdlík od vás…chtěl se prát…dostal ránu…šálu Mountfildu nebo Motoru jsem hodil do popelnice…to byla ještě férovka 2 na 2… pak můj kamarád šel, posilněn pár pivky, domů…a na férovku ho napadlo cca 4-6 ultrashooligans fanoušků Moundfildu nebo Motoru… takže asi tak… Kladno hokej mám na druhé koleji, pro mě ne No.1 Spartička..fotbalová… takže vaše férovky? …jste sračky…

    • 1. jsme výhradně Motor
      2. o férovkách fanoušků fotbalové Sparty bychom tu mohli vést diskusi do dalšího průletu Halleyovy komety kolem Země
      3. děkujeme za názor.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*